W jaki sposób reagować, jeśli własny szczeniak ma babeszjozę?

Babeszjoza u czworonoga – sygnały i dodatkowo podstawy dolegliwości, jak leczyć?

Babeszjoza jest głównie powstającą u czworonogów dolegliwością odkleszczową. Gdy więc zdarza nam się wyprowadzać swego psa na spacer do parku czy lasu, powinniśmy rozumieć jak zidentyfikować jej zwiastuny. Wcześnie wykryta babeszjoza jest możliwa do totalnego uleczenia. Niestety nie leczona potrafi doprowadzić natomiast do śmierci psa.

Podstawy i objawy dolegliwości

Babeszjoza grozi psom w dowolnym wieku, ale niesłychanie podatne są psiaki młode, które są poniżej 8-go miesiąca istnienia. Podwyższone niebezpieczeństwo zarażenia się obowiązuje również czworonogów ras: greyhound i pitbull. Dolegliwość owa zwana jest także piroplazmozą i także szkodzi swym czworonogim towarzyszom niestety nie tylko podczas sezonu letniego. Jeśli temperatura na dworze przewyższa 5 stopni Celsjusza, pies może prawdopodobnie zainfekować się babeszjozą. Powszechnie tymczasem do zakażeń dochodzi wiosną plus wczesną jesienią. Jeśli kleszcz będący nosicielem infekcji ugryzie czworonoga i także przetrwa w nim dłużej aniżeli dzień, choroba zostaje wysłana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się roznosić. W trakcie istnienia owego procesu regularnie dochodzi do mocnych stanów zapalnych istotnych narządów. Wypływa to wówczas z walki układu odpornościowego z pierwotniakiem tworzącym babeszjozę, oraz z straty czerwonych krwinek. Podstawowe objawy przypadłości pojawić się mogą zaledwie po gdzieś 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, pozbawienie apetytu, modyfikacja barwy moczu z żółtego na czerwony. Następnymi dowodami nie leczonej infekcji potrafią stanowić takie kłopoty jak: zwiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Gdy nadto dojdzie do powikłań, możemy mieć do czynienia z: zakłóceniami oddychania, odchyleniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieefektywnością nerek, obrzękiem kończyn, natomiast nieodwołalnie, niestety ze śmiercią stworzenia.
internetowy sklep zoologiczny oferuje psie legowiska tutaj https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Diagnoza

Najskuteczniej ujawnić babeszjozę przez wykonanie badania krwi. Gdy w rozmazie krwii trafiają się pasożyty odpowiadające za infekcję, możemy mieć gwarancję co do określenia. W wybranych przykładach pasożyty potrafią nie być od razu widoczne i także konieczne staje się wzięcie większej ilości próbek krwi oraz zastosowanie dodatkowych badań.

Babeszjoza u czworonoga: w jaki sposób pomagać?

Niestety leczenie babeszjozy nie staje się takie proste. Nie istnieje bowiem jeden specyfik, który z swobodą zwalczył ową dolegliwość. Uleczanie babeszjozy składa się z dawania antybiotyków, farmaceutyków przeciw pierwotniakom, oraz sterydów. Nadarza się również, że w efekcie straty czerwonych krwinek obowiązkowa jest transfuzja krwi. Leczenie trwa od kilku dni do chociażby paru tygodni. Najodpowiedniejsze przewidywania są wtedy, gdy przypadłość pozostanie zlokalizowana jeszcze dopóty dojdzie do istotnego niedoboru czerwonych krwinek.

You may also like...